Szerző: Admin | 2022-02-28 10:48:56
A napokban Észtország miniszterelnöke a Financial Times-nak nyilatkozva elmondta, hogy szerinte néhány ország bizonyos mértékű naivitással közelíti meg Oroszországot és Putyint. Mit jelent ez? Míg számos országban választásra készülnek a vezetők, addig Putyin nem készül választásra és az esetleges háború költségei sem riasztják el. Cikkünkben elemeztük, hogy az Európai Unió és az eurózóna, valamint Oroszország milyen mértékben függenek egymástól az alapvető nyersanyagokat illetően.
1. Oroszország és az Európai Unió fontos gazdasági partnerek egymás számára
2020-ban Oroszország a világgal folytatott teljes áruforgalmának 37,3 százalékát az EU-val bonyolította, ezzel az EU Oroszország legnagyobb kereskedelmi partnere volt. Oroszország exportjának 37,9 százaléka irányult az EU-ba, importjának 36,5 százaléka érkezett az EU-ból. Az EU a legnagyobb befektető Oroszországban. 2019-ben az EU FDI állománya Oroszországban 311,4 milliárd eurót tett ki, Oroszország EU-ba irányuló FDI állománya pedig 136 milliárd euró körül alakult.
2. Orosz-ukrán konfliktus hatása jelentősen növeli az ipari ágazatok legfontosabb alapanyagainak árát
Február 21-én Oroszország függetlennek nyilvánította a Donyecki és Luhanszki Népköztársaságot, másnap orosz katonák békefenntartó misszió céljával bevonultak az említett két területre. Mindezekre az Egyesült Államok, valamint számos más nyugati ország azonnali válaszlépéseket ígért. A bejelentésekre a London Metal Exchange index (a tőzsdén forgalmazott fémek piaci árát követő index) szinte azonnal historikus csúcsra emelkedett, mutatva azt, hogy a piacot mennyire érzékenyen érinti az Oroszországgal szembeni szankciók puszta ígérete is.